Kui oled mõelnud oma maja ehitamisele, siis on üks olulisemaid küsimusi, mida endalt küsida, kui kaua see aega võtab. Maja ehitamine võib olla pikk ja keeruline protsess, kuid kaasaegsete ehitustehnikate ja -materjalide abil on võimalik ehitada ka suhteliselt lühikese aja jooksul.
Ehituse ajaline kulg jaguneb tavaliselt kaheks etapiks:
Ettevalmistav periood
Ehitusperiood
Ettevalmistav periood
Ettevalmistav periood hõlmab kõiki tegevusi, mis toimuvad enne ehitustööde algust. Selle aja jooksul ostetakse krunt, valitakse või tellitakse ehitusprojekt, küsitakse hinnapakkumisi ehitustööde teostamiseks ja sõlmitakse ehitusleping ning taotletakse ehitusluba.
Ettevalmistava perioodi pikkus sõltub mitmest tegurist
Krundi leidmine ja ostmine
Ehitusprojekti koostamine või valimine
Ehitustööde pakkumiste küsimine ja võrdlemine
Ehituslepingu sõlmimine
Ehitusloa taotlemine
Ettevalmistava perioodi kestus võib olla väga erinev, alates mõnest nädalast kuni mitme kuuni või isegi aastani. Näiteks kui krundi ostul kaasneb vajadus detailplaneeringu teostamiseks ja sellega seotud kooskõlastuste hankimiseks, võib ettevalmistav periood kesta mitu aastat.
Ehitusperiood
Ehitusperiood hõlmab kõiki tegevusi, mis toimuvad ehitustööde algusest kuni maja valmimiseni. Selle aja jooksul rajatakse vundament, ehitatakse karkass, paigaldatakse katus, tehakse siseviimistlustööd ja paigaldatakse seadmed.
Ehitusperioodi pikkus sõltub mitmest tegurist
Maja suurusest ja keerukusest
Kasutatavast ehitustehnoloogiatest
Ehitajate töökogemusest
Tellija huvi
Iga tellija huvi on ehitamise periood võimalikult lühikeseks saada. Lühem ehitamisperiood aitab tellijal vähendada lisakulusid ajutisele eluasemele, milleks sageli on üürikorter. Samuti üldjuhul hakatakse majalaenu esimese osa väljamaksmise järgselt tasuma ka pangale laenu, mis kokkuvõttes tellija jaoks igakuiseid kulusid suurendavad.
Nõuanded tellijale
Tellijal tasub alati ehituslepingu sõlmimise faasis ehitajaga ajaplaan läbi arutada ja teha koos selgeks võimalikud riskikohad, mis ajaplaani võiks mõjutada ja proovida neid maandada. Tegelikkuses on ka ehitaja huvi ehitada võimalikult kiiresti, kuid võimalike ootamatuste vältimiseks ja riskide maandamiseks ollakse sunnitud ajalist puhvrit lisama.
Maja ehitamine on suur ja oluline projekt, millele tasub põhjalikult valmistuda. Ehituslepingu sõlmimise eel tasub uurida erinevaid ehitajaid, võrrelda pakkumisi ja teha selgeks kõik olulised detailid, sealhulgas ka ajaplaan.
Võtke meiega ühendust ja arutame teie soove ning leiame just teile parima lahenduse.
Palju muid tarkust täis artikleid leiad meie blogist.
Comments