top of page
  • Writer's pictureMooduliparadiis | Moodulmajad

Puidu värvimine: juhend algajatele

Updated: Apr 9

Kui kaalute oma kodus oleva puitu kaitsmise või uue ilme andmise võimalusi, siis on värvimine üks parimaid valikuid. Õige värvi valik ja õige tehnika kasutamisega saate oma puidu kaitsta ilmastikumõjude ja kahjurite eest ning anda sellele ka kauni välimuse.Puidu värvimine pintsliga


Mis on värv või puidukaitsevahend?


Värv või puidukaitsevahend koosneb transparendist ja pigmendist. Transparendiks võib olla vesi, õli või lahusti. Pigment oleneb juba isiklikest eelistustest. Kui soovid tugevat tooni, tuleb vastavat kontsentreeritud värvainet lisada rohkem. Kasutada võib nii katvaid kui ka läbikumavaid värve.


Milline värv peab kauem vastu?


Vastupidavuse annavad värvile pigmendi hulk ja toon. Üldiselt on katvad värvid vastupidavamad kui need, mis kumavad läbi. See tuleb sellest, et katvate värvide puhul on puidu pind suletud ja vähem vastuvõtlik niiskusele ning ka päikesekiirgus ei avalda puidu pinnale erilist mõju.

Mida tumedam on toon, seda rohkem sisaldab värv pigmenti ja seda paremini pind ilmastikumõjule vastu peab. Kui võtame näiteks helekollase läbikumava värvi, siis osutub see puidu kaitsmise seisukohast kõige kehvemaks valikuks. Parim valik on tume kattev toon. Selline põhimõte kehtib nii palkseinte, laudiste kui ka akende puhul. Ilma kaitsevahendi- või värvikihita puit saab üsna kiiresti kahjustada ja see ei ole eriti mõistlik valik.


Millega katta puitu siseruumides?


Siseoludes soovitaksime vee põhjal valmistatud lakke ja värve. Oluline on säilitada puidus piisav niiskuse liikumine, vastasel korral tekib olukord, mida näeme vanade puitakende puhul: värv hakkab kooruma. Lakitud ja värvitud puitpinda on hiljem hea puhastada ning mustus ei lähe pooride sisse, kust seda oleks raske ilma liivapaberit kasutamata eemaldada.

Õli baasil segatud puidukaitsevahendeid me ei soovita, kuna need aurustuvad puidu pinnalt väga pika aja jooksul. Siin on kindlasti erandiks linaõli.


Kuidas puitpindu värvida?


Puitvoodri värvimist alusta alati ülemisest voodrilauast. Siis paned kohe tähele, kui mõni tilk pintsli otsast on alumise laua peale kukkunud.

Ära kunagi jäta värvimist pooleli laua keskelt ja ära võta korraga liiga palju ette. Palaval päeval kuivab värv väga kiiresti ja katkestamiskohad jäävad hiljem välja paistma. Kasuta pintslit, kuna see avab puidu poorid ja viib värvi sügavamale puidu sisse. Pintslitõmbeid tuleb teha alati pikki kiudu: eriti just paksu värvi puhul peidab see pintslijäljed.


Veel palju muid nippe ja trikke kodu hooldamise kohta leiad meie blogist.

Puidu värvimine on lihtne viis oma kodule uue ilme andmiseks ja selle kaitsmiseks ilmastikumõjude eest. Järgides neid lihtsaid näpunäiteid, saate saavutada parima tulemuse.

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page